Rozpočet 2016 alebo politický boj o 3 miliardy eur

Autor: Teodor Dlužanský | 18.11.2015 o 20:54 | Karma článku: 6,89 | Prečítané:  866x

Občania s volebným hlasom budú mať už čoskoro možnosť ovplyvniť svojou voľbou v parlamentných voľbách, ktoré politické strany či hnutia nás budú zastupovať v parlamente, a zároveň, ktorí politici nám budú vládnuť.

V politickom súboji v demokratickej spoločnosti sme si zvykli na súperenie či boj pravice a ľavice, resp. vládnucej strany (koalície) a jej protistrane - opozícii. V konečnom dôsledku je aj tak dôležité jediné kritérium - výsledok, t.j. dosiahnutý cieľ. Vždy existujú dva základné smery, ktorými je možné ísť po konkrétnej ceste za stanoveným cieľom. Sú politické strany ako napr. strana SaS, ktoré v riadení štátu cez prizmu peňazí presadzujú menej štátu a teda menej peňazí pre prerozdeľovanie. Na strane druhej je tu strana SMER-SD, ktorá presadzuje v riadení viac štátu a viac peňazí na prerozdeľovanie.

V hre pre budúci rok 2016 je časť verejných výdavkov vo výške 3 mld.€. Z uvedenej sumy je cca 1 mld.€ určená na tri Ficove sociálne balíčky a 2 mld.€ je deficit štátneho rozpočtu. Štát cez neznížené dane, neznížené poplatky a neznížené odvody vyberie o 1 mld.€ viac a ešte k tomu si štát musí 2 mld.€ požičať, aby pokryl svoje plánované verejné výdavky. Tento nový dlh vo výške 2 mld. € v budúcnosti opäť zaplatia najmä tí, ktorí hodnoty vytvoria. Takto to riadi a realizuje strana SMER-SD.

Vládnuca strana SMER-SD už dostatočne dlho ukazuje svoje schopnosti ako „vie“ efektívne vládnuť. Predražené nákupy, neefektívna štátna a verejná správa, korupcia, klientelizmus, nízka kvalita poskytovaných služieb pre občanov ako sú školstvo, zdravotníctvo, sociálna starostlivosť, súdnictvo, atď. sú kritériom prečo voliť práve túto stranu.

A ako sa to dá ináč? Lacnejšie, efektívnejšie a kvalitnejšie? Tak ako to prezentuje strana SaS. Nechať 1 mld.€ tým, ktorí hodnoty vytvoria, aby oni sami rozhodli ako „naložia“ s 1 mld. €. Znamená to zníženie daní, poplatkov a odvodov pre tých, ktorí hodnoty vytvoria. Deficit štátneho rozpočtu vo výške 2 mld.€ nemusí byť, pokiaľ sa nebude toľko kradnúť, korumpovať, predražovať zákazky a plytvať. Bez potrebných reforiem nie je možné znižovať ani verejný dlh, ani zvyšovať životnú úroveň väčšiny občanov a ani efektívnejšie riadiť štát!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Hokejisti budú na domácom šampionáte hrať v Košiciach

Súpermi sú Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, Dánsko, Francúzsko a Veľká Británia.

KOMENTÁRE

Kotleba je majstrom politického trollingu

Strany s kotlebovcami zväčša nehlasujú, prečo by to teraz malo byť iné?

dnes píše ondrej prostredník

Trójsky kôň od Kotlebu vám nevadí?

Potraty sú trójsky kôň, ktorého Kotleba dotiahol pred brány kostolov.


Už ste čítali?