Rozpočet 2016 alebo politický boj o 3 miliardy eur

Autor: Teodor Dlužanský | 18.11.2015 o 20:54 | Karma článku: 6,89 | Prečítané:  856x

Občania s volebným hlasom budú mať už čoskoro možnosť ovplyvniť svojou voľbou v parlamentných voľbách, ktoré politické strany či hnutia nás budú zastupovať v parlamente, a zároveň, ktorí politici nám budú vládnuť.

V politickom súboji v demokratickej spoločnosti sme si zvykli na súperenie či boj pravice a ľavice, resp. vládnucej strany (koalície) a jej protistrane - opozícii. V konečnom dôsledku je aj tak dôležité jediné kritérium - výsledok, t.j. dosiahnutý cieľ. Vždy existujú dva základné smery, ktorými je možné ísť po konkrétnej ceste za stanoveným cieľom. Sú politické strany ako napr. strana SaS, ktoré v riadení štátu cez prizmu peňazí presadzujú menej štátu a teda menej peňazí pre prerozdeľovanie. Na strane druhej je tu strana SMER-SD, ktorá presadzuje v riadení viac štátu a viac peňazí na prerozdeľovanie.

V hre pre budúci rok 2016 je časť verejných výdavkov vo výške 3 mld.€. Z uvedenej sumy je cca 1 mld.€ určená na tri Ficove sociálne balíčky a 2 mld.€ je deficit štátneho rozpočtu. Štát cez neznížené dane, neznížené poplatky a neznížené odvody vyberie o 1 mld.€ viac a ešte k tomu si štát musí 2 mld.€ požičať, aby pokryl svoje plánované verejné výdavky. Tento nový dlh vo výške 2 mld. € v budúcnosti opäť zaplatia najmä tí, ktorí hodnoty vytvoria. Takto to riadi a realizuje strana SMER-SD.

Vládnuca strana SMER-SD už dostatočne dlho ukazuje svoje schopnosti ako „vie“ efektívne vládnuť. Predražené nákupy, neefektívna štátna a verejná správa, korupcia, klientelizmus, nízka kvalita poskytovaných služieb pre občanov ako sú školstvo, zdravotníctvo, sociálna starostlivosť, súdnictvo, atď. sú kritériom prečo voliť práve túto stranu.

A ako sa to dá ináč? Lacnejšie, efektívnejšie a kvalitnejšie? Tak ako to prezentuje strana SaS. Nechať 1 mld.€ tým, ktorí hodnoty vytvoria, aby oni sami rozhodli ako „naložia“ s 1 mld. €. Znamená to zníženie daní, poplatkov a odvodov pre tých, ktorí hodnoty vytvoria. Deficit štátneho rozpočtu vo výške 2 mld.€ nemusí byť, pokiaľ sa nebude toľko kradnúť, korumpovať, predražovať zákazky a plytvať. Bez potrebných reforiem nie je možné znižovať ani verejný dlh, ani zvyšovať životnú úroveň väčšiny občanov a ani efektívnejšie riadiť štát!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Haraszti: Vzdávam hold statočným investigatívnym novinárom zo Slovenska

Príhovor Miklósa Harasztiho na slávnostnom odovzdávaní Európskej novinárskej ceny (European Press Prize) v Budapešti 14. marca 2018.

KULTÚRA

OTO, anketa, ktorá zabrúsila do totálneho suterénu

Čo sme mohli vidieť v televízii. Pardon, toto nie je vtipné.

KOMENTÁRE

Ako vyzerá nová trauma Richarda Vašečku

Zvyšuje sa šanca, že budúca vláda do roka neimploduje pre kultúrnu vojnu.


Už ste čítali?