Komunálne voľby = Tichá revolúcia

Autor: Teodor Dlužanský | 4.11.2014 o 21:38 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1185x

Máme tu čochvíľa komunálne voľby. Voľby, ktoré môžu byť dejinnou udalosťou. Zhoda náhod je, že sa konajú v čase, kedy si budeme pripomínať 25.výročie „Zamatovej revolúcie“. Míľnik, ktorý natrvalo zmenil budúcnosť krajiny, ktorá tu je dnes. November 1989 priniesol systémové zmeny dotýkajúce sa každého z nás. Časový úsek 25 rokov je jedna ľudská generácia. Tí, čo sa narodili po roku 1989 sú dnes vo veku, kedy významná časť z nich si žije dospelé životy. Tí, čo boli vtedy vo veku okolo dvadsaťpäť rokov sú dnes za polovicou svojho aktívneho dospelého života. Tí, ktorí v tom čase boli päťdesiatnici, sú dnes dôchodcovia. Každý dospelý občan, ktorý tu dnes žije na Slovensku, a čo i len trochu sa zaujíma o veci verejné, môže si urobiť vlastný názor, čo mu zmena po novembri 1989 priniesla.

Dnes máme samostatný štát. Máme svojho prezidenta, parlament, vládu, inštitúcie, ktoré legitímne vytvárajú podmienky pre život občanov v tejto krajine. Zmysel mať vlastný štát je túžba každého národa. Mať vlastný štát znamená mať aj zodpovednosť. Minimálne tu občiansku – využiť možnosť voliť vo voľbách. Tá eufória z pred 25 rokov nám zovšednela až tak, že dnes sa už väčšia polovica nehrnie ísť k voľbám. Je to tak správne? Odpoveď si každý môže dať sám.

Nie je správne, že akceptujeme vybudovaný politicko-spoločensko-ekonomický systém vyhovujúci aktuálne menšine a vybraným záujmovým skupinám. Štatistiky, analýzy, hodnotenia sú veľmi dobré pomôcky, aby sme sa vedeli zorientovať, či žijeme lepšie, či horšie ako susediace krajiny, či životná úroveň väčšine občanov rastie, či bohatne štát.

Vieme, že sa môžeme mať lepšie, že môžeme mať lepšiu prácu, lepšie výsledky. Mať lepší a krajší život. Perspektívnejšiu budúcnosť. No v konfrontácii s realitou je to tak, že rešpektujeme stav, ktorý tu je, aj keď vieme, že ide zlým smerom. Svojím nevyužívaním možnosť voliť vo voľbách podporujeme tento stav.

To, čo sa udialo pred 25-rokmi sa už určite nezopakuje. No platí a bude platiť, že ak chceme zmenu, tá musí prísť zdola. Tí, ktorí sú pri moci, sa nikdy nebudú chcieť vzdať dobrovoľne svojich dosiahnutých pozícií. Práve naopak. Budú „vymýšľať“ postupy, ktoré ich čo najdlhšie udržia pri moci. Mali by si však uvedomiť kto ich dostal k moci. Je to občan – volič.

Prichádzajúce komunálne voľby konané 15.11.2014 môžu nastaviť zrkadlo politickým stranám a aj kandidátom podporovaných politickými stranami. Je tu jedna veľmi silná skupina - nezávislí kandidáti. Sú to poväčšine osoby, ktoré neboli a nie sú v politických stranách, alebo ak boli v minulosti, z konkrétnych dôvodov z nich odišli.

Komunálne voľby sú šancou nastaviť viac ako len zrkadlo politickým stranám a politikom pôsobiacich v nich. Netreba veľa peňazí, veľa reklamy, veľa času, aby sme vyjadrili svoj občiansky postoj a vyjadrili svoj názor, čo očakávame od vývoja politicko-spoločensko-ekonomického systému. Voľbou čo najviac nezávislých kandidátov do samospráv, do funkcií starostov, či primátorov by bolo občianskym vyjadrením, ako vnímajú voliči súčasný stav vecí verejných. Stačí si nájsť v sobotu 15.11.2014 cestu do volebných miestností a ísť voliť „nekáčov“ – nezávislých kandidátov. Proste urobiť takú malú veľkú Tichú revolúciu. Ja sa určite pridám. Volím nekáčov!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Do rekreačného sídla papalášov politici už takmer nechodia

V Častej–Papierničke boli minulý rok ubytovaní len dvaja poslanci, zariadenie viac využívajú zamestnanci Kancelárie NR SR a verejnosť.

EKONOMIKA

Dali sa odhaliť na internete. SIS sa zbavila prvej budovy

Ministerstvo vnútra tam chcelo byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Z armády odchádza na protest skúsený generál

Generálporučík Macko je jediný Slovák, ktorý riadil základňu NATO.


Už ste čítali?