Pomôže Ficov „útek“ štátnemu rozpočtu?

Autor: Teodor Dlužanský | 28.3.2014 o 20:52 | Karma článku: 17,29 | Prečítané:  1414x

Za plnenie štátneho rozpočtu je zodpovedná vláda na čele s premiérom. Premiér Fico defacto už o 28 hodín nemusí byť premiérom. Nie preto, žeby mu skončil mandát, ktorý vzišiel z parlamentných volieb, ale preto, že bol úspešným kandidátom v prezidentským voľbám a bude prezidentom.

Ako sa darí aktuálne súčasnému vývoju verejných financií? Z čísel uverejňovaných MF na stránke https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9568 sa dá „vyčítať", že nič mimoriadne sa nedeje a plnenie štátneho rozpočtu a najmä schodok štátneho rozpočtu je v súlade so schváleným plánom. No je to naozaj tak?

K 27.03.2014 boli daňové príjmy vo výške 1,892 mld. EUR. Pred rokom, t.j. k 27.03.2013 boli daňové príjmy vo výške 1,862 mld. EUR. Teda približne rovnaké daňové príjmy.

K 27.03.2014 boli celkové výdavky štátu vo výške 3,624 mld. EUR. K 27.03.2013 boli celkové výdavky štátu vo výške 3,198 mld. EUR. Celkový medziročný nárast vo výdavkoch štátu je +426 mil. EUR!

Čo sa zlepšilo v kvalite poskytovaných služieb štátom  voči občanom a podnikateľom, že štát minul za necelé tri mesiace tohto roku o 426 mil. EUR viac ako pred rokom? Máme lepšie zdravotníctvo ? Máme lepšie školstvo? Je vyššia zamestnanosť? Je lepšia vymožiteľnosť práva? Máme viac kilometrov diaľnic? Na úradoch je menej byrokracie? Vytváranie pracovných miest a podnikateľské prostredie sa zlepšilo? Žije sa nám lepšie?

Róbert Fico má ako premiér všetky tromfy v rukách (jednofarebná vláda, väčšina v parlamente, pod kontrolou celý štátny aparát), aby sa Slovensku a jeho občanom darilo. Výsledky za dva roky vládnutia sú však slabé a zlé k možnostiam, ktoré pán Fico ako premiér má k dispozícii. Štát je chudobnejší a viac zadlžený. Životná úroveň väčšine občanov nestúpla ale klesla.

Občania majú malý dosah na zlé ekonomické gazdovanie premiéra Róberta Fica. Ak Fico vyhrá prezidentský súboj, kontrola občanov nad hospodárením štátu (napr. dlhová brzda) sa ešte viac zníži a znemožní. Dlh štátu bude významne rásť. Protikandidát v 2.kole Andrej Kiska ak vyhrá, bude svetielkom nádeje pre občanov, že premiér Fico sľubované istoty bude musieť plniť. Napríklad aj tým, že začne vláda šetriť (bude musieť) na výdavkoch štátu. A vtedy je šanca, že občanom a aj podnikateľom ostane viacej peňazí, lebo sa nebudú musieť zvyšovať alebo zavádzať ďalšie dane a poplatky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?