Kažimír premiérom, či?

Autor: Teodor Dlužanský | 23.3.2014 o 15:15 | Karma článku: 14,81 | Prečítané:  1215x

V prezidentskej debate úradujúci premiér Fico povedal štyri mená kandidátov na premiéra, ktorí v prípade jeho zvolenia za prezidenta sú hlavní favoriti na premiérske kreslo. Paška, Maďarič, Kažimír a Kaliňák.

Nie je až také ťažké analyzovať kto má najväčšie šance stať sa premiérom v prípade demisie Fica. Pre každého z potencionálnych kandidátov má premiérska stolička inú príchuť. Pre mňa by bolo veľkým prekvapením, pokiaľ by premiérom mal byť niekto z dvojice Paška - Kaliňák. Tí majú zabehané svoje „trafiky" a takáto zmena pre nich znamená nízku novú pridanú hodnotu voči vynaloženému úsiliu a obety, ktorá by funkcia premiéra vyžadovala. Maďarič je dosť málo známy širokej verejnosti a verejné financie nie sú jeho doménou. Logicky vyplýva, že Kažimír je hlavným favoritom na premiérske kreslo.

Fico v prezidentských debatách hovorí o ťažkých a turbulentných časoch, ktoré nás čakajú. Znamená to, že vonkajšie prostredie môže negatívne ovplyvňovať vývoj slovenskej ekonomiky a tá štátny rozpočet, najmä deficit verejných financií. Slovensko čakajú ťažké ekonomické časy a bude potrebné prinášať obete. Na nepopulárne ekonomické opatrenia bude vhodný práve Kažimír, ktorý „sedí" na verejných financiách. Samozrejme pod nepopulárnymi opatreniami je potrebné chápať zvyšovanie daní, odvodov a poplatkov. Najmä spôsobom ako vytiahnuť peniaze od občanov, živnostníkov a firiem. A nie ako zefektívniť náklady na prevádzku štátu, zastaviť plytvanie peniazmi vo verejnom sektore.

Pred vyše rokom som napísal blog „Je Kažimír zrelý na "odstrel" ?" (1). Nebudem prekvapený, že „prezident" Fico odstrelí Kažimíra opačným smerom ako by sa dalo očakávať. Spôsobom ako sa to robilo za socializmu - za zlé výsledky smerom vyššie t.j. na premiérske kreslo. Veď nájsť vinníka, kto môže za chudobný a zadlžený štát, za pokles životnej úrovne väčšiny občanov, za menej pracovných miest by sa určite Ficovi hodilo v parlamentných voľbách v roku 2016.

My občania môžeme ministra financií Kažimíra ako jedného z vinníkov za zlý stav verejných financií ochrániť pred premiérskou stoličkou. Stačí budúcu sobotu v 2.kole prezidentských volieb podporiť premiéra Fica, aby ostal premiérom do parlamentných volieb v roku 2016. Fico nech zabezpečuje naďalej ako premiér vlastnou hlavou všetko to, čo sľuboval občanom vo voľbách v roku 2012. Doprajme mu to!

Volím Andreja Kisku za prezidenta.

 

(1) http://dluzansky.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=320503&bk=81720

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?