Je predložený štátny rozpočet pre rok 2014 reálny?

Autor: Teodor Dlužanský | 8.12.2013 o 21:12 | (upravené 8.12.2013 o 21:35) Karma článku: 6,99 | Prečítané:  806x

Navrhovaný štátny rozpočet pre rok 2014 vychádza z predpokladov, že príjmy štátu (daňové i nedaňové - plán je 13,8 mld. €) budú vyššie oproti roku 2013. Výdaje štátu (plán je minúť 17,2 mld. €) budú taktiež vyššie ako v roku 2013. Ďalej rast HDP sa predpokladá plusový o viac ako 1%. Podľa slov premiéra bude rast HDP medziročne o 2%. Schodok štátneho rozpočtu bude okolo 3% HDP. To sú politické ciele vládnucej strany SMER-SD pre budúcoročný štátny rozpočet.

Odpoveď na otázku, či je prerokovaný rozpočet v parlamente reálny na takto zadefinované základné parametre štátneho rozpočtu pre rok 2014, nie je ťažká a zložitá. Tu je moja odpoveď a komentár k prejednávanému štátnemu rozpočtu:

  • Príjmy sú nadhodnotené najmä v nedaňových príjmoch - otázne je, či príjmy podľa plánov Ministerstva financií bude reálne dosiahnuteľné. Tu je potrebné zvýrazniť, že ide o jednorazové príjmy, ktoré v roku 2015 už určite nebudú môcť byť. Nedaňové príjmy z podnikania štátu (mimoriadne dividendy) alebo jednorazové príjmy z predaja majetku, či obchodných podielov sú a budú v budúcnosti  minimálne. To je aj Ficov nečakaný problém, prečo nateraz nemôže odkúpiť, či vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne. A čerpanie eurofondov Slovensku tiež moc nejde.
  • Daňové príjmy sú na úrovni roku 2013 „predpísané" z dôvodu marketingovej stratégie SMER-SD tak, aby skutočný výber bol o čosi vyšší ako plánovaný. Lepší výber daní by bol síce fajn, ale je to viac „zbožné želanie" politikov zo SMER-SD než reálna schopnosť otvorenej slovenskej ekonomiky vyprodukovať medziročný nárast HDP. Plán rastu HDP je v rozpočte plánovaný medzi 1% - 2%. Sme však „smrteľne" závislí na vývoji globálnej ekonomiky. Domáca spotreba ako významná zložka HDP by mohla rásť len cez zadlžovanie domácnosti. To zase nie je možné - nízke mzdy a komerčné pôžičky pre obyvateľstvo majú svoje dôvody a pravidlá.
  • Výdavky sú nadhodnotené a z pohľadu SMER-SD je to dobre zvolená populistická propaganda, lebo v takejto výške výdavky nemôžeme reálne čerpať. V prekročení čerpania o viac ako 25% voči príjmom štátu nám budú "brániť" medzinárodné inštitúcie a nedostatok voľných finančných zdrojov na vyššie míňanie. Možné mimoriadne finančné zdroje z privatizácie - lebo to je predaj štátnych aktív, by Ficovej propagande veľmi uškodilo.
  • Štátny rozpočet 2014 neobsahuje reálne šetrenie, resp. ozdravovanie verejných financií. Práve naopak. Chce sa minúť viac ako sme reálne schopní vyprodukovať ekonomickou aktivitou štátu a podnikateľských subjektov.

Platí, a ukazuje to vývoj za posledných desať rokov, že Slovensko vie „vyprodukovať" cez daňové príjmy maximálne 9 mld. € ročne bez dotácií z EU a mimoriadnych daňových príjmov (privatizácia, dividendy a pod.). A toľko by mal štát aj míňať, t.j. 9 mld. €. Bohužiaľ politici dlhodobo neriešili, čo bude so Slovenskom v budúcnosti, a teda nie sú vybudované základy na rast daňových príjmov okrem zavádzania nových daní, poplatkov a zvyšovania daní. Na druhej strane žiadna z doterajších politických garnitúr nebola schopná realizovať vyrovnaný, resp. prebytkový rozpočet. Nedokázal to, a ani to nedokáže SMER-SD, ktorý na čele so svojím predsedom a premiérom Ficom sľubuje občanom istoty a sociálny štandard. Pritom mať väčšinu v parlamente, mať jednofarebnú vládu sú benefity, ktoré umožňujú ľahšie realizovať projekty (opatrenia, zmeny, ...) ako zmeny realizovať v koalícii, z ktorých môže a má profitovať každý občan a nielen vyvolení občania v súčasnosti i v budúcnosti.

Ďalej platí, že výdavky štátu sú pravidelne vyššie voči príjmom. Dajú sa znížiť tak, aby sme mali vyrovnaný, či dokonca prebytkový rozpočet a pritom sa nedotkli úspor na strane výdavkov v sociálnych istotách, či sociálnych štandardoch väčšiny občanov. To znamená, aby sme míňali toľko, koľko sa vyberie alebo sme míňali o čosi menej a najmä efektívne. To je však o reformách štátu, ktoré sa aj tak budú musieť realizovať a nevyhneme sa im. O tom však niekedy nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?