Ficova prehra (?)

Autor: Teodor Dlužanský | 7.4.2013 o 18:16 | (upravené 7.4.2013 o 18:34) Karma článku: 21,47 | Prečítané:  7652x

Už je to rok, čo nám vládne jednofarebná vláda na čele s premiérom Ficom. Je to jeho druhé riadenie štátu. Je a bude to jeho osobná zodpovednosť ako sa bude dariť štátu a najmä jeho väčšine občanov. Má v rukách defacto všetky tromfy, ktoré mu umožňujú vstúpiť do dejín Slovenska ako pozitívna osobnosť. No aj ako negatívna osobnosť.

Z ekonomického pohľadu je štát len firma (ďalej aj označenie spoločnosť), ktorá má svoje príjmy a výdaje, náklady a výnosy, zisk alebo stratu. A samozrejme predmet svojej činnosti. Štandardnou úlohou každého manažéra (aj premiéra štátu) je efektívne hospodárenie spoločnosti. Sú obdobia, kedy sa spoločnosti viac darí, kedy sa darí menej. Platí však, že za periódu určitého obdobia prosperujúca spoločnosť musí generovať v hospodárení kumulovane minimálne zisk = 0 peňazí.

Za 20 rokov samostatného ekonomického Slovenska je výsledok v hospodárení -38,3 mld. € ! V čísle je to -38.300.000.000 €. Doteraz žiadna vláda od roku 1993 nedokázala hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom (zisk = 0) alebo s prebytkovým rozpočtom (zisk > 0). Na obrázku názorne uvádzam ako funguje ekonomika, resp. ako sa správajú nožnice medzi príjmami a výdavkami.

noznice

Nožnice 1 - toto je ideálne hospodárenie a znamená dlhodobú perspektívu a rast pre spoločnosť aj rast životnej úrovne pre väčšinu jeho obyvateľov

Nožnice 2 - hospodárenie, ktoré znamená stabilitu a príležitosť

Nožnice 3 - toto je upravený plán príjmov a výdavkov k 31.3.2013 hospodárenia štátu pre rok 2013

Nožnice 4 - toto je ekonomický výsledok riadenia štátu za 20 rokov samostatnosti

Úlohou manažéra (predsedu vlády) je zabezpečovať systém riadenia spoločnosti a jeho zlepšovanie tak, aby súčasne sa zvyšovali príjmy spoločnosti a súčasne sa znižovali výdaje spoločnosti. Rozdiel je potom zisk alebo strata. Pokiaľ by sme na Slovensku nemali stratu -38,3 mld. € a nezvyšovali ju rok čo rok, platilo by, že pri vyšších príjmoch môže štát viac minúť. Na mzdy, na vzdelávanie, na zdravotníctvo, na sociálne dávky, na dôchodky, na investície.

Platí, že dlhodobé stratové hospodárenie spoločnosti vedie vždy len ku kríze a ku kolapsu. Ďalej platí, že nie sme jediným štátom na svete, a teda o príjmy a o výdaje sa „bojuje" v každom štáte. Taktiež v spoločenstvách, v úniách a pod. A samozrejme aj medzi štátmi...

Premiér Fico neefektívne riadi spoločnosť. Vidíme v reálnom čase, ako sa životná úroveň znižuje väčšine jeho občanov, ako chudobnie štát (zadlžuje sa). Namiesto deklarovaných istôt premiér Fico zasadzuje „rany istoty". Vyhovárať sa na vonkajšie prostredie (kríza eura, hospodárska kríza, a pod.) je nič iné len ukazovanie neschopnosti riadiť efektívne štát. A pritom má na efektívne riadenie vytvorené ideálne podmienky. Má väčšinu v parlamente. Má jednofarebnú vládu. Má podporu Európskej únie. Má „ešte" podporu občanov.

Premiér Fico sa odvoláva na krízu. Poukazuje na to, že máme hospodársky rast, že nerastie nezamestnanosť. Že konsoliduje verejné financie pod 3% HDP. No super ! Ale prečo potom väčšine občanov životná úroveň klesá ? A prečo sa nedarí ekonomicky štátu ? Lebo rast HDP a príjmy štátu nie je to isté ! Lebo príjmy štátu sú len z daní, odvodov, poplatkov, príspevkov a kapitálových výnosov. Sú to príjmy od občanov, firiem a ostatných subjektov.

V čase krízy sa ozdravovanie spoločnosti robí aj rastom príjmov, aj znižovaním výdajov. No najmä znižovaním (nezvyšovaním) výdajov. Rast príjmov cez zvyšovanie jednotkových sadzieb daní a odvodov, zvyšovaním poplatkov v čase krízy a úpadku robí len „idiot". Rozumný hospodár, práve naopak, znižuje jednotkové ceny, aby si jeho tovary a služby kupovalo viac zákazníkov alebo klientov. Zvýšia sa tak príjmy spoločnosti. Rozumný hospodár optimalizuje svoje aktíva, optimalizuje svoju kvantitu a kvalitu predávaných tovarov a poskytovaných služieb. A samozrejme rozumný hospodár šetrí najmä na režijných nákladoch. Rozumný hospodár neprijíma nové záväzky len preto, že sa chce niekomu zapáčiť (euroval). Ale tvrdo vyjednáva podmienky pri nových záväzkoch tak, aby ochraňoval svoju spoločnosť a to najcennejšie čo každá spoločnosť má - svojich občanov !

Ekonomické výsledky Ficových ozdravných balíčkov sú mizerné a dlho nebudú lepšie. Štátna kasa sa nenapĺňa tak, a ani nebude sa napĺňať tak, ako si vláda naplánovala. Zamestnanosť bude rásť iba umelo (dotované pracovné miesta) a len za cenu ďalšieho zadlžovania štátu. Životná úroveň väčšine občanov bude naďalej klesať. Kvalita služieb štátu sa pre občanov a subjekty nezvýši. Prevádzka štátu je a bude pre občanov drahá. Podnikateľské prostredie nemotivuje. Rating Slovenska túto dekádu storočia neporastie.

Každý si môže urobiť názor na vládnutie Fica. V nadpise som dal do zátvoriek otáznik. Pre mňa je otáznik bezpredmetný. Fico u mňa prehral.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?