Je Kažimír zrelý na "odstrel" ?

Autor: Teodor Dlužanský | 10.2.2013 o 16:08 | (upravené 15.2.2013 o 17:16) Karma článku: 19,77 | Prečítané:  5657x

Z ekonomického pohľadu je aj štát podnikateľským subjektom. Má svoje príjmy a výdavky, náklady a výnosy, zisk alebo stratu. Ten ďalší uhol ekonomického pohľadu je, že akcionármi štátu sú jeho občania. Akciovka má svoje orgány. Prirovnaním k akciovej spoločnosti sú najvyšším orgánom štátu - parlamentné voľby (valné zhromaždenie). Parlament je predstavenstvom spoločnosti. Výkonným manažmentom je vláda na čele s premiérom. A Dozorná rada (DR) sme my občania, na ktorých čele je prezident. DR tvoria tiež súdnictvo a rôzne záujmové združenia - občianske, mimovládky a ďalšie subjekty.

Aby štát mohol efektívne fungovať, potrebuje „podnikateľský plán". Dlhodobý - vízia a ciele na niekoľko rokov dopredu. Strednodobý - 5 až 10 rokov. Aj krátkodobý - ročný, t.j. štátny rozpočet. Z toho vyplýva, že aj štát potrebuje pre svoju existenciu ciele. Ciele, ktoré bude napĺňať konkrétnymi krokmi. Vo svete pôsobí asi 200 firiem menom „štát". Čiže týchto 200 firiem medzi sebou „súťaží" a podniká medzi sebou. Spája sa do politických a hospodárskych spolkov a únií. V globálnom svete štát, ktorý chce byť úspešný, musí hľadať riešenia, ako svojim občanom zabezpečiť kvalitu žitia a ich života v konkurencii s inými. Kto chce byť na čele štátu (politické strany), mal by čo najpresnejšie definovať svoju stratégiu, ako chce naplniť svoje ciele pre akcionárov firmy menom SLOVENSKO. Dnes tu máme v čele štátu SMER-SD.

Úspešní budú v čase krízy tí, ktorí sa popasujú s výdavkami a pochopia, že kríza je príležitosť ! Najmä s výdavkami na prevádzkovanie štátu, štátneho aparátu a inštitúcii. Tie sa dajú určite znížiť tak, aby hospodársky výsledok bol kladný alebo blízky nule. Potom platí, že je možné dobehnúť zameškané a dokonca byť v globálnom svete aj medzi špičkou. A stačia na to aj dve generácie. To platilo i pre Nemcov po druhej svetovej vojne, ktorí to jednoducho dokázali ! A môže to platiť aj pre nás ako uvádzam v blogu http://dluzansky.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=318052

Tento týždeň sme sa dozvedeli, že štátna kasa je nielenže prázdna, ale tiež, že sa naplní ešte menej ako bol schválený plán štátneho rozpočtu ! Minister financií Kažimír oznámil, že príjmy budú nižšie o ďalších 361 mil. € http://ekonomika.sme.sk/c/6696013/v-rozpocte-bude-kazimirovi-chybat-dalsich-361-milionov-eur.html. Základná rovnica pre hospodárenie štátu je Výdavky + Zisk = Príjmy. Štátny rozpočet http://www.rozpocet.sk/app/homepage/rozpocetVCislach/rozpocetVerejnejSpravy/statnyRozpocet/2013/ pre rok 2013 v mld. € je v tejto rovnici nasledovný : 17,130 + (-4,068) = 13,062. V % to znamená, že príjmy štátu budú tvoriť 76,25 % výdavkov. A zisk je vlastne strata vo výške 23,75% ! Minister Kažimír nám aktuálne oznamuje v číslach toto : 17,130 + (-4,068) = 13,062 - 0,361. Po úprave dostaneme : 17,13 + (-4,429) = 12,701. V % to znamená, že príjmy štátu budú tvoriť 74,14 % výdavkov, čo je zhoršenie, a teda prehĺbenie straty o ďalších 2,1 % ! Jeho slová o „viazaných výdavkoch" môžeme brať vážne len vlažne. Predstava o reálnych škrtoch na strane výdavkoch by znamenala pre stranu SMER-SD mínusový pokles preferencií u jej voličov. A pokiaľ dôjde k nejakej úspore, tak určite nie v takom rozsahu v absolútnej hodnote ako budú výpadky na strane príjmov !

Kažimírové slová, že diera v štátnom rozpočte sa zaláta z peňazí od ľudí, ktorí vystúpili z II. piliera, by mala ľudí dať do pozoru ! Vlastne nám oznamuje, že peniaze nasporené ľuďmi z II. piliera vládnuca strana SMER-SD prežerie ! Druhý pilier aj tretí pilier dôchodkového piliera tu vznikol preto, lebo štát nemôže z objektívnych príčin zabezpečiť dôchodok v nejakom štandarde. Dôchodok z I. piliera, a teda z priebežného systému, je a má byť solidárny. Na jednej strane štát dal do rúk nástroje pre občanov na starobu (II.pilier a III.pilier). Na strane druhej vládnuca strana SMER-SD zmenou legislatívy o starobnom sporení teraz ide prežrať peniaze nasporené na starobu, sa takýmto spôsobom diskvalifikuje pred občanmi !

Premiér Fico to bude mať ťažké. Veľmi ťažké ! Ak si chce zachovať tvár, bude musieť „odstreliť" Kažimíra. Veď je tu za chvíľu 31.marec. A tam príde opäť zlá správa z výberu daní fyzických a právnických osôb. Bude to menej o ďalšie desiatky miliónov ako predpokladal plán ! A čo je horšie z pohľadu cash, nové zálohy budú daňové subjekty platiť menej ako v minulom roku. V akciovke by už akcionár volal na poplach. A predstavenstvo na koberec. A ten zase manažment. A „domáce úlohy" by boli veľmi tvrdé. Veľmi tvrdé, ale na strane výdavkov !

Ak nám premiér a minister financií sa snažia nahovoriť, že v druhom polroku bude lepšie, opak bude pravdou ! Veď na jeseň minulého roku zasiala vládnuca SMER-SD skazu vo forme zmeny daní, odvodov a poplatkov pre najširšie skupiny občanov, drobných podnikateľov a firmy.

Na jeseň tohto roku sa zber úrody pre vládnucu stranu SMER-SD môže premeniť na mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov. Na námestiach !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?