Prírodné zákony v slovenskej politike

Autor: Teodor Dlužanský | 3.2.2013 o 15:17 | (upravené 3.2.2013 o 16:14) Karma článku: 11,40 | Prečítané:  1383x

U živej prírody platí, že bunky sa spájajú, delia, rozmnožujú, pohlcujú, atď. To isté platí aj v slovenskej politike. Samozrejme k tomu, aby došlo k zmene a teda pohybu buniek, s ktorými sa spustí proces zmeny, je potrebný vonkajší impulz. Napríklad zmena počasia, nečakaná prírodná katastrofa a podobne. V politike je to nespokojnosť občanov, revolúcia, vojna, hlad, bieda, atď.

Za 20 rokov samostatného Slovenska sme prešli turbulentnými zmenami a vývojom. Vznik nových politických strán, ich delenie a štiepenie, spájanie, rušenie, zánik... Aktuálne sme v stave, že jedna strana je dominantnou na politickej scéne. Z pohľadu neustáleho „hľadania" rovnováhy v prírode je to zlé pre občanov - nevoličov SMER-SD. Zlé je to aj pre vládnucu stranu a jej voličov a sympatizantov.

Predseda vlády pán Fico dobre a správne hovorí, že aj jemu sa „zle vládne", keď nemá konkurenciu v podobe konštruktívnej opozície. Z krátkodobého hľadiska je to lákavé a určite príjemné vládnutie. No má to aj negatívnu stránku pre Fica. Nebude sa mať na koho vyhovárať po skončení volebného obdobia. Výsledkom jeho súčasného vládnutia bude znížená životná úroveň väčšiny obyvateľov Slovenska ! A vyhovárať sa na krízu a iné vonkajšie príčiny je len prekrytie neschopnosti sa efektívne popasovať s realitou, ktorá tu je. Kríza je príležitosť !

Dnes vidíme „trápenie" politických strán a občianskych združení, ktoré sú prirodzenou protiváhou SMER-SD. „Prírodná katastrofa" zasiahla opozičné strany a združenia spôsobom, že namiesto konsolidácie a budovanie nových spoločných cieľov sa zatiaľ ďalej štiepia, rozdeľujú, postupne upadajú a smerujú do zabudnutia. Sú tu aj nové náznaky - vznik nových politických subjektov.

Výsledkom konsolidácie politických strán pôsobiacich v protiváhe SMER-SD má byť jeden politický subjekt, ktorý vo voľbách získa približne rovnaký počet hlasov. Vtedy je šanca súťaživosti politických názorov v prospech občana. V konečnom dôsledku to bude o lepšom a bohatšom živote pre väčšinu občanov Slovenska.

Pravdepodobnosť, že vznikne takýto nový politický subjekt, sa môže zvyšovať a rásť vtedy, keď súčasní predstavitelia opozičných politických strán a združení prekročia svoj tieň a začnú uvažovať neosobne. Už jeden projekt úspešný tu bol, keď vznikla SDK na čele s pánom Dzurindom ako projekt viacerých strán, hnutí a osôb.

Aj úspešný projekt SMER-SD vznikol ako výsledok záujmových skupín a osôb. História však pozná len víťazov a porazených. Ak má byť výsledkom úspešného politického projektu SMER-SD skupina 10% vyvolených a bohatých občanov na úkor klesajúcej životnej úrovne 90% občanov - to je zlé ! Veľmi zlé ! Pokiaľ bude bohatnúť väčšina občanov Slovenska v konkurencií s inými krajinami, nikto nebude namietať bohatstvo horných 10%. A vtedy záujem o politiku môže byť väčšine občanov „ukradnutý". Ale ak „byť v politike" je cieľom pre materiálne bohatstvo „iba pre vyvolených", nečudujme sa, kde smerujeme už 20 rokov ! A je jedno, ktorá strana bola a je pri moci !

Riešenie tu je, a nie je ničím novým, či prevratným. Otázkami sú len, či je tu reálna spoločenská objednávka a vhodný čas. Ak odpovede sú „ÁNO", potom sa len pustiť do práce a začať budovať „Nová SDK".

Projekt „Nová SDK" vznikne na zelenej lúke ako nový politický subjekt na čele s novými „neokukanými" osobami, ktoré „dodajú" politické strany a združenia vstupujúce do takejto širokej koalície. Tento nový politický subjekt bude jediný kandidovať do parlamentných volieb. A bude určite úspešný !

Pre nový politický subjekt stačia dva základné ciele : 1) rastúca životná úroveň väčšine občanov a 2) vyrovnaný štátny rozpočet za periódu 10 rokov.

Ad 1) sa dá dosiahnuť mierou prerozdeľovania vyprodukovaných hodnôt občanmi a súkromného sektoru na jednej strane (podpora a rozvoj) a príjmami a výdavkami štátu, t.j. výškou daní, odvodov a poplatkov pre občanov a firmy na strane druhej.

Ad 2) znížením nákladov na prevádzku štátu (ich škrtanie) na úroveň reálnych príjmov štátu a ponechanie viac zdrojov občanom a súkromnému sektoru (súkromná spotreba).

Som presvedčený, že je tu už dosť naštvaných občanov, ktorí tú chcú žiť, pracovať, platiť primerané dane, poplatky a odvody. Mať rastúcu životnú úroveň v porovnaní s vyspelými demokratickými krajinami a mať radosť zo života. A za chrbtom mať úspešný štát ! SMER-SD svojou politikou robí pravý opak, t.j. 90% občanov robí chudobných a „úspešne buduje" zadlženú krajinu smerujúcu k bankrotu !

Nedovoľme to !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?