reklama

Byť či nebyť v II.pilieri ?

Keď sa spúšťal II.pilier dôchodkového sporenia, mal okrem cieľa definovanú aj cestu k cieľu. Tá cesta k cieľu sa toľkokrát už menila, mení a ešte zmení. To ma vedie k úvahe, že sme nielen stále niekde na štarte, ale že ten štart sa posunul niekde inde. A ešte sa opäť posunie. To už mám na mysli viac ako len inú cestu... Mení sa aj cieľ !

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Takto pred rokom, ani jeden občan, ktorý je od jeho spustenia v II.pilieri, nebol doteraz v pluse. Keď vlani na jar sa po predčasných voľbách vládnucou stranou stala SMER, zrazu nastala zmena. Dôchodkové spoločnosti dokázali aktuálne zarobiť sporiteľom nejaké drobné. Občan sporiaci si v II.pilieri má za 8 rokov sporenia len drobný výnos !

Ale môže sa stať pre určitú nízkopríjmovú skupinu sporiteľov, že budúci sporiteľ bude musieť "nosiť" dodatočné peniaze na svoj sporiaci účet, aby nebol v mínuse. A to z dôvodu záporného výnosu a zo zaplatenia poplatkov dôchodkovej spoločnosti ! K čomu pozitívnemu je potom II.pilier pre sporiteľov ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes nie je známy zákonný postup akým spôsobom si kúpiť dôchodok z II.piliera (forma, spôsob a za akých podmienok). Aktuálny zákon je len všeobecný. V praxi to znamená, že keď dosporím v II.pilieri v rámci odchodu do dôchodku, mal by som si kúpiť „dôchodkový produkt". Dnes žiaden konkrétny produkt nie je známy. A tiež koľko zaň zaplatím jednorázovo alebo budem platiť priebežne v pravidelných poplatkoch.

Uvažoval som na 99,9% opustiť II.pilier a vrátiť sa a byť len v I.pilieri. Dôvod - môj stredný vek a nedôvera vo finančné trhy, kde DSS-ky majú peniaze najmä v štátnych dlhopisoch. A celá Eurozóna a jej dlhopisy nemajú potenciál na zhodnotenie nad infláciu. A platiť poplatky a výnosy zo zákona súkromným dôchodkovým spoločnostiam nie je pre mňa motivačné...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

I.pilier - solidárny dôchodok z priebežného dôchodkového systému vo forme nejakej minimálnej dávky bude aj v budúcnosti. Poteší takýto dôchodok ako štátom regulované, priznané a prideľované „vreckové" z priebežného dôchodkového systému. A na skutočný dôchodok si každý z nás musí sporiť jednoduchým spôsobom. Byť aktívny k životu, neustále sa vzdelávať, starať sa o svoje zdravie, rozvíjať svoje schopnosti a zručnosti, presadiť sa pracovne nielen teraz ale aj v budúcnosti.

A ako som sa rozhodol k možnosti sa vrátiť do I.piliera do 31.01.2013 ? Vyššie som vymenoval dôvody, ktoré argumentačne podporujú opustiť II.pilier a vrátiť sa do I.piliera ako to umožnila zákonom súčasná vláda. Tá jedna otvorená desatina percenta zmenila moje definitívne rozhodnutie zostať nateraz v II.pilieri.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Budem čakať na ďalšie kroky súčasnej vlády. Keď sa vláda rozhodne, parlament a prezident schvália ísť napríklad maďarskou cestou II.pilier „znárodniť" - budem to rešpektovať.

Ak je naozaj záujem politikov o "blaho" budúcich dôchodcov, tak nech sa zavedie II.pilier vytvorený z viacerých možností rozhodovania o forme sporenia pre občanov - budúcich dôchodcov.

Tak či tak, je potrebné dokončiť zákonom ako sa bude čerpať dôchodok po ukončení sporenia v II.pilierii. Taktiež aj spôsob čerpania dôchodku z II.piliera. S istotou si dovolím tvrdiť, že II.pilier sa určite opäť otvorí pre zmenu pravidiel ! Tak prečo teraz vystupovať ?

Teodor Dlužanský

Teodor Dlužanský

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  2x

„V jednoduchosti je krása. No najväčšie umenie je sa k jednoduchosti dopracovať.“ Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaPolitika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu