Byť či nebyť v II.pilieri ?

Autor: Teodor Dlužanský | 27.1.2013 o 15:31 | (upravené 27.1.2013 o 15:36) Karma článku: 7,79 | Prečítané:  2639x

Keď sa spúšťal II.pilier dôchodkového sporenia, mal okrem cieľa definovanú aj cestu k cieľu. Tá cesta k cieľu sa toľkokrát už menila, mení a ešte zmení. To ma vedie k úvahe, že sme nielen stále niekde na štarte, ale že ten štart sa posunul niekde inde. A ešte sa opäť posunie. To už mám na mysli viac ako len inú cestu... Mení sa aj cieľ !

Takto pred rokom, ani jeden občan, ktorý je od jeho spustenia v II.pilieri, nebol doteraz v pluse. Keď vlani na jar sa po predčasných voľbách vládnucou stranou stala SMER, zrazu nastala zmena. Dôchodkové spoločnosti dokázali aktuálne zarobiť sporiteľom nejaké drobné. Občan sporiaci si v II.pilieri má za 8 rokov sporenia len drobný výnos !

Ale môže sa stať pre určitú nízkopríjmovú skupinu sporiteľov, že budúci sporiteľ bude musieť "nosiť" dodatočné peniaze na svoj sporiaci účet, aby nebol v mínuse. A to z dôvodu záporného výnosu a zo zaplatenia poplatkov dôchodkovej spoločnosti ! K čomu pozitívnemu je potom II.pilier pre sporiteľov ?

Dnes nie je známy zákonný postup akým spôsobom si kúpiť dôchodok z II.piliera (forma, spôsob a za akých podmienok). Aktuálny zákon je len všeobecný. V praxi to znamená, že keď dosporím v II.pilieri v rámci odchodu do dôchodku, mal by som si kúpiť „dôchodkový produkt". Dnes žiaden konkrétny produkt nie je známy. A tiež koľko zaň zaplatím jednorázovo alebo budem platiť priebežne v pravidelných poplatkoch.

Uvažoval som na 99,9% opustiť II.pilier a vrátiť sa a byť len v I.pilieri. Dôvod - môj stredný vek a nedôvera vo finančné trhy, kde DSS-ky majú peniaze najmä v štátnych dlhopisoch. A celá Eurozóna a jej dlhopisy nemajú potenciál na zhodnotenie nad infláciu. A platiť poplatky a výnosy zo zákona súkromným dôchodkovým spoločnostiam nie je pre mňa motivačné...

I.pilier - solidárny dôchodok z priebežného dôchodkového systému vo forme nejakej minimálnej dávky bude aj v budúcnosti. Poteší takýto dôchodok ako štátom regulované, priznané a prideľované „vreckové" z priebežného dôchodkového systému. A na skutočný dôchodok si každý z nás musí sporiť jednoduchým spôsobom. Byť aktívny k životu, neustále sa vzdelávať, starať sa o svoje zdravie, rozvíjať svoje schopnosti a zručnosti, presadiť sa pracovne nielen teraz ale aj v budúcnosti.

A ako som sa rozhodol k možnosti sa vrátiť do I.piliera do 31.01.2013 ? Vyššie som vymenoval dôvody, ktoré argumentačne podporujú opustiť II.pilier a vrátiť sa do I.piliera ako to umožnila zákonom súčasná vláda. Tá jedna otvorená desatina percenta zmenila moje definitívne rozhodnutie zostať nateraz v II.pilieri.

Budem čakať na ďalšie kroky súčasnej vlády. Keď sa vláda rozhodne, parlament a prezident schvália ísť napríklad maďarskou cestou II.pilier „znárodniť" - budem to rešpektovať.

Ak je naozaj záujem politikov o "blaho" budúcich dôchodcov, tak nech sa zavedie II.pilier vytvorený z viacerých možností rozhodovania o forme sporenia pre občanov - budúcich dôchodcov.

Tak či tak, je potrebné dokončiť zákonom ako sa bude čerpať dôchodok po ukončení sporenia v II.pilierii. Taktiež aj spôsob čerpania dôchodku z II.piliera. S istotou si dovolím tvrdiť, že II.pilier sa určite opäť otvorí pre zmenu pravidiel ! Tak prečo teraz vystupovať ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

SVET

Deň, ktorý navždy zostane dňom hanby USA

Od útoku na Pearl Harbor ubehlo 75 rokov.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.


Už ste čítali?